į navigaciją

Vilkų medžioklė 2014-01-12

Parašė edqaras Kategorija: medžioklė.
Žymos: ,
Komentarai (0)

Greitai ateis vasaros pabaiga ir vėl Lietuvoje prasidės amžina diskusija dėl vilkų skaičiaus sureguliavimo. Vilkai vasaros pabaigoje pradeda mokyti savo jauniklius medžioti. Tam reikalui jie dažnai pasirenka lengviausia grobį - naminius gyvulius.

Kas Lietuvoje turėtų atlyginti žalą ūkininkams ir kaimų gyventojams, kurie patirs nemažų nuostolių dėl vilkų?

Lietuvoje gyvena apie 200-300 vilkų (tačiau dėl skirtingų skaičiavimų šis skaičius svyruoja nuo 100 iki 500).

Vilkų medžioklė leidžiama tik žiemą ir tol, kol bus pasiektas Aplinkos apsaugos ministerijos nustatytas limitas (2013-2014 m. sezonui jis buvo 20 individų). Vilkė kiekvienais metais atsiveda 3 - 9 jauniklius. Todėl mano manymu, 20 sumedžiojamų vilkų limitas yra tikrai per mažas. Kadangi limitas buvo išnaudotas labai greitai, kai kuriose apskrityse leista sumedžioti dar kelis vilkus. Taip pernai buvo sumedžioti 33 vilkai (į šį skaičių patenka ir avarijose partrenkti ir nugaišę). Pernai buvo įdiegta naujovė, kuri, mano manymu, yra nebloga idėja: vilkų limitus išdalinti pagal apskritis. Ten, kur vilkų didžiausia populiacija - ten ir leidžiama daugiausiai sumedžioti. Tik ką daryti tokiu atveju, kai vilkas buvo priskaičiuotas kelioms apskritims? Nes vilkas, kaip žinoma, per naktį gali nukeliauti daugiau nei 30 kilometrų.

Taigi, kas turėtų prisiimti atsakomybę už vilkų padaromą žalą ir atlyginti nuostolius žmonėms? Medžiotojai, valstybė ar asociacija „Baltijos vilkas”?

Siūlymas, kad medžiotojams reikėtų atlyginti nuostolius, dėl vilkų daromos žalos skamba absurdiškai. Medžiojamų vilkų limitas labai greitai išnaudojamas ir vilkų medžioklė yra nutraukiama. Piniginės baudos už neteisėtai sumedžiotą vilką labai didelės, taip pat dar atimami medžiokliniai ginklai leidimas juos naudoti trims metams.

Mano manymu žalos atlyginimą turėtų dalintis valstybė ir asociacija „Baltijos vilkas”, kodėl „Baltijos vilkas”?
Todėl, kad jie siekia uždrausti vilkų medžioklę Lietuvoje, bet neprisiima jokios atsakomybės už vilkų daromus nuostolius. Ši asociacija konsultuoja ūkininkus, moko kaip apsisaugoti nuo vilkų, nurodo kokias priemones naudoti, bet to nepakanka, o atsakomybės už padaryta žalą jie neprisiima.
Spaudoje tikrai dažnai pasitaiko pranešimų apie vilkų užpultus ir sudraskytus ūkininkų gyvulius, gyventojų sarginius šunis.

medžiokle, medžiokliniai ginklai

medžiokle, medžiokliniai ginklai

Asociacijos „Baltijos vilkas” atstovas tikina, kad patys ūkininkai patys kalti dėl patirtos žalos “ūkininkai patys kalti, jie nepakankamai rūpinasi savo gyvuliais, nesugina jų į tvartus, neturi specialios šunų veislės, kuri apsaugo gyvulius, nuo vilkų.”

Bet ką daryti tokiu atveju, jei ganyklos yra toli nuo namų? Nevežiosi gyvulių kiekvieną rytą ir vakarą į ir iš ganyklų?

Negalime neigti, kad vilkus nereikia saugoti, vilkai yra miško sanitarai. Ne veltui Europoje vilkai saugomi, tačiau reikia pagalvoti ir apie ūkininkų interesus. Valstybė galėtų kompensuoti kažkokią dalį tų išlaidų, kurių ūkininkas patyrė siekdamas apsisaugoti nuo vilkų (nusipirko šunų, garsinę patranką, aptvėrė aukšta tvora ganyklas ir pan.)

2013 metais jau veikė kompensacijų tvarka, kada ūkininkai galėjo kreiptis į savivaldybes, prašydami atlyginti vilkų padarytus nuostolius. Tačiau nuostolių įvertinimo rezultatai ne ūkininko naudai, taip pat labai sunku įvertinti pinigine išraiška naminius gyvūnus, tarkim - šunis, kurie dažnai tampa, galima teigti, šeimos nariais.

Manau, kad medžiotojams turi būti leista sumedžioti daugiau vilkų (aišku taip pat ribojant skaičių, kad vilkai visai neišnyktų). Medžioklė turėtų būti pratęsta, o nuostolius turėtų dalintis valstybė ir panašios asociacijos kaip „Baltijos vilkas”.

Parengė Tomas S.

Rodyk draugams